Je nový rozpočet Slovenskej republiky aj zeleným rozpočtom?

Autor: Peter Kalivoda | 9.11.2020 o 9:35 | Karma článku: 1,07 | Prečítané:  173x

Nedávno bol ministrom financií predstavený rozpočet na roky 2021 - 2023. Je nový rozpočet Slovenskej republiky aj zeleným rozpočtom?

Nedávno bol ministrom financií predstavený rozpočet na roky 2021 - 2023. Rozpočet nikdy nevzniká jednoducho, jednotlivé ministerstvá sa snažia presadiť svoje priorita, politická dohoda sa nerodí jednoducho. Nový rozpočet minister financií pán Eduard Heger ako „pandemický“ rozpočet, ktorý zmierňuje dopady koronakrízy, cez rozpočet pravdy, záchrany a zodpovednosti, padli aj slová ako rozpočet nespokojnosti nakoľko s týmto návrhom nemá byť spokojný ani jeden minister. „Neboli to ľahké debaty a asi nenájdete nikoho, kto by bol potešený  rozpočtom budúceho roka,“ pripustil samotný minister.

Je rozpočet aj dostatočne „zelený?“

A ako vyzerá rozpočet z pohľadu environmentálnej oblasti? Táto oblasť je mimoriadne dôležitá a dlhodobo tento rozmer spomínajú viacerí predstavitelia súčasnej vlády a taktiež aj programové vyhlásenie vlády. Nie je pochýb o tom, že tento rozpočet bude aj o šetrení a uťahovaní opaskov, bude, ale aj dostatočne „zelený“?

Enviro oblasť by podľa hlavnej knihy budúcoročného rozpočtu mala mať k dispozícii 601 miliónov Eur. V tejto čiastka sú zahrnuté kompletne všetky zdroje kapitoly rezortu životného prostredia, teda zdroje zo štátneho rozpočtu, zdroje EÚ, vlastné zdroje organizácií či iných právnických osôb rezortu, vrátane Environmentálneho fondu. Samotné Ministerstvo životného prostredia SR má plánovaný rozpočet na rok 2021 vo výške 494 miliónov Eur. Aj keď sa opticky môže na prvý pohľad zdať, že v porovnaní s rokom 2020 ide o celkové navýšenie, nakoľko na tento rok bol rozpočet plánovaný „len“ v sume 455 miliónov Eur. Pri detailnejšom pohľade však môžeme vidieť, že zo 494 miliónov Eur pochádza 384 miliónov zo zdrojov EÚ a tie sú určené na realizáciu projektov z operačného programu Kvalita životného prostredia  (OP KŽP). K tejto sume je potrebné ešte prirátať 46,6 miliónov Eur, keďže je potrebné počítať aj sumou na spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu. Rozpočet výdavkov  Ministerstva životného prostredia je tak plánovaný vo výške približne 62 miliónov Eur, čo v porovnaní so súčasným rokom 2020 predstavuje zníženie o 18%.

Zníženie rozpočtu ministerstva pre nasledujúce obdobie bude pre vedenie rezortu veľkou a najmä zložitou výzvou na hľadanie nových možností a stanovovanie stratégií, cieľov, úloh, ktoré budú realizovateľné pri takomto znížení. Taktiež je potrebné sa vysporiadať s potrebou financovania rôznych oblastí, napr. oblasť budovania vodovodov a kanalizácií v SR, oblasť odstraňovania environmentálnych záťaží, oblasť emisií, ochrany prírody atď.

V znížených číslach sa odzrkadľuje aj informácia premiéra o 10%-nom znížení stavov v štátnej správe, čo nie je úplne v súlade s vyhlásením ministra financií: „Nešetríme na ľuďoch ani na ekonomike, šetríme na sebe.“  

K zníženiu finančných prostriedkov podľa plánovaného rozpočtu príde aj v rozpočte Environmentálneho fondu (EF). Kým v tomto roku mal EF k dispozícii približne 119 miliónov Eur, tak v budúcom roku to bude „len“ na úrovni približne 95 miliónov Eur. Znížia sa tak výdavky na ochranu a využívanie vôd, ale aj na ochranu ovzdušia a ozónovej vrstvy Zeme, čo sú oblasti, pri ktorých sa očakáva práve nárast investícií, a nie ich pokles.

Rezortu životného prostredia by si zaslúžil dofinancovať

Je jasné, že doba je komplikovaná a rozhodne nie ľahká a rozpočet musí reagovať aj na situáciu spôsobenú koronavírusom. No na druhej strane je tu stále a stále menej času na riešenie akútnych problémov v oblasti životného prostredia a čas sa zúfalo kráti. A ich neriešenie, nás môže dobehnúť. Preto verím, že v budúcom roku sa ešte nájdu ďalšie prostriedky,  aby sme s čistým svedomím mohli nazvať tento rozpočet “zeleným”. Životné prostredie si to zaslúži.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Núdzový stav sa predčasne skončí. Nezakážu už večerné behanie ani protesty

Vláda uvažuje, ako udržať zdravotníkov v práci aj bez núdzového stavu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Šmejdi oberajú podnikateľov o stovky eur. Štát nič nerobí

Falošné registre sú problémom už roky.

Stĺpček Petra Schutza

Ďalšia prietrž z mračien nad koalíciou je istá

Útok Smeru na Kolíkovú má svoje účinky.


Už ste čítali?